Diagnostyka - komputerowe badanie stóp i postawy - Orthopodologia

Logo firmowe pracowni ortopedycznej Ortopodologia
MENU
PasekMenu
MENU
Przejdź do treści
Badanie obciążenia stóp na specjalnej platformie komputerowej.
Badanie odbicia stopy i pozycji stawów skokowych, kolan i miednicy.
Analiza postawy, ustawienia kończyn, miednicy i kręgosłupa.
Podometria - komputerowe badanie stóp i postawy
Diagnostyką w naszej pracowni zajmuje się doświadczony technik ortopedyczny. Badanie polega na określeniu wartości i układu obciążeń stóp oraz jego wpływu na wyższe części ciała. Celem badania jest określenie czy błędna postawa (najczęstsza przyczyna bólu i przeciążeń stawów) wynika z nieprawidłowej budowy lub zniekształceń stóp i kończyny dolnej.
Jest ono niezbędne do doboru i wykonania ewentualnego zaopatrzenia ortopedycznego (np. wkładek do butów, modyfikacji obuwia lub obuwie ortopedycznego).
Kto i dlaczego powinien się przebadać ?
Badaniu (podometrycznemu) powinny w szczególności poddać się:
 • dzieci - prewencja wystąpienia wad postawy
 • dorośli – w celu eliminacji przeciążeń powstałych w czasie pracy i uprawiania sportu lub rekreacji.
 • sportowcy - w celu eliminacji przeciążeń i ograniczenia kontuzji.
 • osoby po przebytych urazach lub zabiegach chirurgicznych kończyny dolnej ( kontuzje, złamania, protezoplastyka, halluksy etc.)
 • osoby chore na reumatyzm - wkładki ortopedyczne skutecznie uśmierzają ból i zapobiegają postępującej deformacji stóp. W połączeniu z odpowiednim obuwiem pomagają powrócić normalnej aktywności.
 • osoby chore na cukrzycę - prewencja zniekształceń i neuropatii stopy (Zespół Stopy Cukrzycowej)

Po co jest badanie?
Dlaczego  badanie jest niezbędne skoro mam zalecenia od lekarza?
Zalecenia opisowe typu : wkładki supinujące, obcas Thomasa, wkładki sensoryczne - nie zawierają ważnych informacji technicznych, niezbędnych do prawidłowego wykonania zaopatrzenia np. wartości wysokości elementów korekcyjnych, ich twardości, rodzaju materiałów, sposobu rozmieszczenia. Doborem i wytwarzaniem prawidłowego zaopatrzenia ortopedycznego zajmuje się technik ortopedyczny, który w tym celu wykonuje odpowiednie badania techniczne aby do odpowieniej wady postawy wykonać prawidłowe - skuteczne zaopatrzenie ortopedyczne.


Jak przygotować się do badania
 • Do badania nie jest potrzebne skierowanie - jeśli mają państwo zalecenia od ortopedy, fizjoterapeuty, rehabilitanta prosze je przedstawić.
 • Jeśli jesteś po urazie lub w trakcie leczenia proszę przynieść dokumentację np.: diagnostykę obrazową (wynik RTG, USG,TK, MRI ...), wypis itd.
 • Prosimy przynieść ze sobą najczęściej noszone obuwie (nie jest to niezbędny warunek) lub obuwie, w którym ma być zastosowana wkładka. Nie musi być w parach, może być 1 sztuka ;-)
 • Standardowo - może zajść potrzeba aby rozebrać się do bielizny. Jest to niezbędne zwłaszcza w przypadkach badania długości kończyn i ułożenia miednicy, skolioz etc.
  Szanowne Panie: pończoch lub rajstop dobrze przylegających do ciała w  kolorze cielistym nie trzeba zdejmować ( choć mogą one utrudniać pracę urządzeń skanujących ciało).
 • Badanie jest nieinwazyjne, bezbolesne i obojętne dla ciała - bez obawy mogą mu się poddać osoby po leczeniu onkologicznym, z pompą insulinową lub rozrusznikiem serca i inni.
 • Diagnostyka trwa ok 30 minut, jednak zgłaszją się do nas różni pacjenci, z różnym stopniem dysfunkcji, niektóre osoby potrzebują aby poświęcić im więcej czasu, co trudno określić  podczas rejestracji. Dlatego wszystkim oczekującym w poczekalni serdecznie dziękujemy za cierpliwość - postaramy się jej nie nadużywać. Dla nas każdy jest wyjątkowy a indywidualne podejście jest gwarancją optymalnego doboru zaopatrzenia ortopedycznego (wkładek, ortez, obuwia).
Wróć do spisu treści